KRİSTAL PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK
image
image

Online Terapi

image
image

Online Terapi

Online Terapi

Online terapi, internetin yaygın kullanımı ile birlikte psikoterapi hizmetlerinin online ortamda sunulmasıdır. Yüz yüze terapinin mümkün olmadığı veya tercih edilmediği durumlarda, online terapi tercih edilmektedir.

İlk başlarda sadece mesajlaşma yoluyla başlayan online terapi, daha sonra sesli ve görüntülü aramalarının da eklenmesiyle daha etkili ve tatmin edici bir deneyim haline gelmiştir. Bu sayede, terapistler ve danışanlar, coğrafi engelleri aşarak, farklı yerlerden kolayca iletişim kurabilir ve terapi sürecini daha rahat bir şekilde sürdürebilirler. 

Online terapinin avantajlarını değerlendirmek, terapi sürecinin etkili ve verimli olması için önemlidir. Online terapinin avantajlarından bahsedecek olursak:

Avantajları:

1. Erişilebilirlik: Mesafeleri ortadan kaldırarak bireylerin istediği terapistten istediği terapi yöntemi ile hizmet almasına olanak sağlar.

2. Esneklik ve Uygunluk: Danışanlar, seansları istedikleri yer ve zamanda yapabilirler. Özellikle sahip olunan psikolojik rahatsızlıktan kaynaklı online terapi seçimi yapılabilmektedir. (Örneğin: Agorafobi). Ayrıca yoğun iş temposu, seyahat gibi sebeplerden kaynaklı terapiye gitmeye vakti olmayan kişiler için online terapi tercih edilmektedir.

3. Gizlilik ve Rahatlık: Danışanlar, kendilerini rahat hissettikleri bir ortamda terapi alabilirler ve bu şekilde daha rahat ve açık olabilirler. Teknolojik imkanlar sayesinde gizlilik koşullarını sağlayabilirler. (Örn: kulaklık vb araçlarla)

4. Alternatif Bir Seçenek: Yüz yüze terapinin mümkün olmadığı veya tercih edilmediği durumlarda terapinin sekteye uğramaması için alternatif bir seçenek sunar.

Online terapinin birçok ruh sağlığı problemi için etkili bir terapi yöntemi olduğu birçok araştırma tarafından kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre online terapinin yüz yüze terapiden bir farkı olmadığı gibi kimi zaman yüz yüze terapiden daha çok tercih edilen bir terapi yöntemi olduğu görülmüştür. Özellikle bilişsel davranışçı terapinin online platformlarda etkili olduğu birçok çalışmada belirtilmiştir. Terapi sürecinin etkili olması için danışanın ve terapistin online terapiye uygunluğunu değerlendirmek ve ihtiyaçlarına uygun bir terapi yöntemi seçmek önemlidir. 

Online terapi aracılığıyla Türkiye’nin dört bir yanından danışanlarımızla tanışma ve onların hikayelerine ortak olma fırsatı yakaladığımız için büyük mutluluk duyuyoruz. 

Siz de kendi iç dünyanızı güvenle açabileceğiniz hem içten hem profesyonel bir terapi sürecine dahil olmak isterseniz bir telefon kadar yakınınızdayız. En yakın zamanda görüşmek dileğiyle.